Acasă » 2014 » Ianuarie » 29 » „Mă pregătesc din ciclul primar pentru gimnaziu” - POSDRU/91/2.2/S/63189
10.39
„Mă pregătesc din ciclul primar pentru gimnaziu” - POSDRU/91/2.2/S/63189

„Mă pregătesc din ciclul primar pentru gimnaziu”, program educaţional integrat de facilitare a tranziţiei din ciclul de învăţământ primar în ciclul de învăţământ gimnazial în vederea prevenirii insuccesului şcolar la elevi, POSDRU/91/2.2/S/63189

„Dacă schimbările prin care trec tinerii adolescenţi sunt atât de numeroase şi variate, cum poate influenţa trecerea de la şcoala primară la gimnaziu succesul şcolar al acestora?”

Acestei întrebări doreşte să îi găsească răspunsul proiectul „Mă pregătesc din ciclul primar pentru gimnaziu”, program educaţional integrat de facilitare a tranziţiei din ciclul de învăţământ primar în ciclul de învăţământ gimnazial în vederea prevenirii insuccesului şcolar la elevi, POSDRU/91/2.2/S/63189, prin identificarea multiplelor aspecte ce ţin de procesul tranziţiei de la ciclul primar la cel gimnazial, a principalelor dificultăţi de adaptare întâmpinate de elevi, cauzele ce le generează cât şi modalităţile prin care acestea pot fi depăşite, din dorinţa de a descoperi şi, ulterior, aplica strategii personalizate de promovare a reuşitei şcolare.

Liceul Tehnologic „Decebal” Caransebeş a fost selectată şcoală pilot pentru implementarea acestui proiect, în perioada iunie, 2013- ianuarie, 2014, având drept grup ţintă elevii din clasele a IV-a A şi a V-a A, precum şi părinţii acestora. Echipa de implementare a proiectului este formată din : profesor Ana Borcean, învăţător Sorina Ionica Mura şi consilier şcolar Daniela Domăneanţu.

Pentru realizarea activităţilor din proiect, şcoala a fost dotată cu mijloace media.

Vizualizări: 836 | Adăugat de: admin | Rating: 0.0/0
Total comentarii : 0
Doar utilizatorii înregistraţi pot adăuga comentarii
[ Înregistrare | Autentificare ]